Exagate Logo

TELEFON+90 212 275 73 22


E-MAİLinfo@exagate.com


İSTANBUL Yeşilce Mah. Doğa Sok.
Kökten Plaza No:6
34418 Kâğıthane

BLOG

AC ve DC Güç Arasındaki Fark Nedir ve Hangisi Veri Merkeziniz için En İyisidir?

Elektrik akımı - alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC) olarak ikiye ayrılmaktadır. Bazıları alternatif akımın (AC) fiyatı ve erişilebilirliği nedeniyle daha iyi olduğunu söylese de, diğerleri Doğru Akım (DC) kullanımının çok daha güvenli ve verimli bir yöntem olduğunu bilinmektedir.

AC'nin bir dalga olarak gösterildiğini ve DC'nin düz bir çizgi olarak gösterildiğini de biliyoruz. AC "yön değiştirir" ve DC'nin bir yönde "sabit bir elektron akışı" vardır, elektronik veya elektrikle yeni başlayanlar için anlaması bu kavramlar biraz zor olabilir.

Basit bir deyişle AC'nin frekansı vardır, yani açılıp kapanır. 220V ve 50Hz'lik bir güç kaynağı düşünün. Voltaj potansiyel farktır ve frekans hayırdır. Saniyedeki salınım sayısı. Bu, potansiyel farkın 220v olduğu ve beslemenin saniyede 50 kez açılıp kapandığı anlamına gelir.

Peki veri merkezinizde kullanmak için en iyisi hangisi diye soruyorsunuz? Herhangi bir durumda hangisinin kullanılacağına dair kesin bir cevap yok, her ikisinin de kendine özgü kullanımları var. Aslında, veri merkezlerinde AC’den DC’ye geçmek pekte pratik değildir. Çoğu veri merkezi kurulurken bu şekilde kablolandığıı için BT ekipmanı ihtiyaçlarınız için AC'yi doğrudan elektrik şebekesinden kullanmak daha uygundur. Çoğu Veri Merkezi AC kullanır ve ardından pillerine güç sağlamak için DC'ye dönüştürür, böylece makinelerine güç vermeleri gerektiğinde tekrar AC'ye çevirebilirler.

Exagate güç yönetimi cihazları, enerji izleme ihtiyaçlarınızı karşılarken, tüm AC veya DC güç ihtiyaçlarınızı veri merkezi ekipmanınıza veya uzak sitelere sağlar.