Exagate Logo

TELEFON+90 212 275 73 22


E-MAİLinfo@exagate.com


İSTANBUL Yeşilce Mah. Doğa Sok.
Kökten Plaza No:6
34418 Kâğıthane

BLOG

Geleceğin Veri Merkezleri

Bir veri merkezinin daha iyi bilgi ve yenilik merkezleri haline gelmesi için, Nesnelerin İnterneti aracılığıyla iş operasyonlarını güçlendirmek için veri hızını, kapasitesini ve güvenilirliğini artırmaya doğru evrilmesi gerekmektedir. Peki, Veri Merkezlerini gelecekte neler bekliyor?

Gelecekteki veri merkezi uyarlamalarının çoğunun, şu anda hedeflediği gibi çalışma süresini, enerji verimliliğini ve güvenliği en üst düzeye çıkarmayı içereceğini görmeyi umuyoruz. Bunların yanı sıra hali hazırda gelişmekte olan yapay zekayı veri merkezleri içerisinde daha yaygın göreceğiz.

Tam Otomatik Veri Merkezleri;
2020 yılında pandemi nedeniyle sosyal mesafe daha önemli bir hale geldi. Birçoğumuz uzaktan çalışmaya başlamak zorunda kaldık. Şimdi bir veri merkezi düşünün;
Kendi kendine çalışan ve insan temasına neredeyse hiç gerek duymayan bir Veri Merkezi hayal edin. Her bir iş makineler tarafından yapılarak sonuna kadar optimize edebileceğiniz bir veri merkezi. Bunlar sadece gelecek yıllarda veri merkezleri için yapay zekanın yapabileceklerinin sadece küçük bir kısmını oluşturmaktadır.

Aynı zamanda AI aracılığıyla, veri merkezlerinde minimum insan etkileşimi ve sorunların reaktif değil proaktif olarak çözülebilecektir. Yapay zekanın yardımıyla Endüstri, sıcaklıkları ve soğutmayı kontrol ederek gerekli sunucuları değiştirme işlemleri gibi pek çok şeyi yapabilen veri merkezi ekipmanlarının yöntemlerini ve diğer uzaktan kontrol özelliklerini iyileştirmeye doğru büyük ölçüde ilerleyebilecektir.

Yakın gelecekte her veri merkezi için tam otomasyon mümkün olmasa da, kısmen otomatikleştirilmiş veri merkezlerinin rahatlığı, dünyanın önde gelen veri merkezi sağlayıcıları tarafından şimdiden görülebilmektedir. Yapay zeka ve Makine Öğrenimi teknolojisi bizim için günlük hayatımızda daha yaygın hale geldikçe, veri merkezlerindeki değişikliklerin kullanılabilir olduğunu görmeye başlayacağız. Gelecekte bazı veri merkezleri hala bir dereceye kadar insan etkileşimine güvenebilir, ancak AI teknolojisindeki gelişmeler bu durumu her an hızlı bir şekilde değiştirebilir.