Exagate Logo

TELEFON+90 212 275 73 22


E-MAİLinfo@exagate.com


İSTANBUL Yeşilce Mah. Doğa Sok.
Kökten Plaza No:6
34418 Kâğıthane

BLOG

Geleceğin Veri Merkezlerini Bekleyen En Büyük Problemlerden Biri Olan Ölçeklendirme Sorunu

IT yükünün artması ile birlikte dünyadaki veri merkezlerinin büyümesi, işletmeler arasında bulut hizmetlerinin sağlayabileceği avantajlar konusunda artan farkındalık ve bölgelerdeki yerel veri merkezlerini değiştirme baskısı giderek artmaktadır.

Geçen yıl küresel piyasa genelinde yaşanan krizler nedeniyle küresel tedarik zincirlerini sert bir şekilde etkiledi. Birçok önemli bileşen, çip ve büyük elektrikli ekipman için tedarik sıkılığı, birçok üretici için elde edilmesi zor hale geldi. Üretim eksikliği, veri merkezi endüstrisinin rekabet gücünü önemli ölçüde artırdı. Artan kapasite talebi, veri merkezi endüstrisi için büyüme ihtiyacını durdurmadı.

Bu büyümenin çoğunluğunu büyük küresel teknoloji şirketleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Bulut ve internet devleri büyüdükçe, büyük veri merkezleri daha yaygın hale gelecek ve ihtiyaçlarına verilen öncelik artacaktır. Hiper ölçekli tesisler, hem ekipman kullanılabilirliği hem de tasarım açısından mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat tedarik zincirleri üzerinde derin bir etkiye sahiptir.

Bu lokasyonların sayısı ve temsil ettikleri satış hacmi, ekipman tedarikçilerinin genellikle büyük müşterilerin ihtiyaçlarına öncelik vermeye teşvik etmiştir. Uptime Institute tarafından yapılan bir araştırma, satıcıların %63'ünün önümüzdeki üç ila beş yıl içinde büyük bulut ve internet şirketlerinin ekipman satıcıları arasındaki rekabeti sınırlayacağını veya azaltacağını göstermektedir.

Bu internet devlerinin satın alma gücünün ekosistem dinamiklerini değiştirmesi bekleniyor. Büyük ölçekli bu kuruluşların, satıcıların karşılayamayacağı kendi teknoloji beklentileri ve fiyat noktaları olması, bu, ürünlerini daha fazla yenilemesine ve bunları veri merkezindeki ekipmanla daha yakından entegre etmesine yol açabilir, bu da gömülü güç ve soğutma ekipmanı üreticileri için potansiyel bir tehdit oluşturmaktadır.