Exagate Logo

TELEFON+90 212 275 73 22


E-MAİLinfo@exagate.com


İSTANBUL Yeşilce Mah. Doğa Sok.
Kökten Plaza No:6
34418 Kâğıthane

BLOG

Veri Merkezi Kesintileri ve Riskleri

Günümüzde veri merkezleri birbirine daha bağlı ve bulut ve artan veri miktarını eklediğinizde, dünya çapında veri merkezlerine oluşan bir veri dağı elde edersiniz. Son on yılda modern sistemlerin ve süreçlerin kullanımı veri merkezlerinin güvenilirliğini artırmıştır. Ancak müşteriler, iş yükünün ve verilerin daha büyük veri merkezlerinde yoğunlaşmasının tehlikeleri nedeniyle artan yıkıcı arıza riskinden endişe etmektedir.

Uptime Institute'un yıllık anketi, geçtiğimiz yıllarda (2019) %14 iken, ankete katılanların yalnızca %10'unun ciddi kesintiler yaşadığını gösteriyor. Güç kaynaklı sorunların çoğuna yerinde güç sistemleri neden olurken, sorunun kökeni UPS ve ATS gibi sorunları önlemeye yönelik sistemlerden kaynaklanmaktadır. Güçle ilgili sorunlar, önemli site kesintilerinin en büyük nedeni olmaya devam ederken, özellikle sorunlu olarak öne çıkan üç neden daha vardır;
• Soğutma Arızaları
• Yazılım / BT Sistem Hatası
• Ağ Sorunları

Yüksek oranda kalan nedenlerden bazılarıdır. Raporlar, kesintisiz güç sistemlerinin, otomatik transfer anahtarlarının ve jeneratörlerin arızalarının, veri merkezi elektrik kesintilerinin en çok rapor edilen suçluları olduğunu göstermektedir.

Tüm kesintilerin yaklaşık beşte biri, bunları yaşayan kuruluşlar tarafından “ciddi arıza” olarak sınıflandırılır. Araştırmalar sonucunda, kesinti maliyetinin son yıllarda istikrarlı bir şekilde arttığını görülmektedir. Bu kesintilerin ortalama %40'ından fazlası saatlik ücretle 100.000 dolardan fazlaya mal olduğu raporlanmıştır. Kapasite ve dijital hizmetlere olan talebin katlanarak artması beklendiğinden, herhangi bir kesintinin maliyetinin önümüzdeki yıllarda daha yüksek olması beklenmektedir.

Dünya BT hizmetlerine daha bağımlı hale geldikçe, güvenilirlik daha büyük gelişmeler gerektirecek ve alacak. Exagate'te, BT ekipmanınıza ve veri merkezinize proaktif olarak fayda sağlayan teknolojiler geliştiriyoruz.