Exagate Logo

TELEFON+90 212 275 73 22


E-MAİLinfo@exagate.com


İSTANBUL Yeşilce Mah. Doğa Sok.
Kökten Plaza No:6
34418 Kâğıthane

BLOG

VERİ MERKEZİNİZ İÇİN EN UYGUN ENERJİ DAĞITIM YÖNTEMİ NEDİR?

Veri Merkezleri için geliştirilmiş olan enerji dağıtma üniteleri Veri Merkezinizin performansını etkilemeyecek kadar önemsiz bir yatırım olarak gözükebilir. Fakat kullanmayı seçeceğiniz PDU, Veri Merkezinizin güvenilirliği, esnekliği ve en önemlisi Veri Merkezinizin geleceğe dönük ölçeklendirilebilmesi tamamen seçilen donanımlar ile mümkündür. Bu bağlamda, yazımızda yaygın olarak kullanılan PDU türlerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle bahsedeceğimiz tip olan Basic PDU, anlaşıldığı üzere belirli bir sayıda girişi olan bir çoklu priz gibidir. Görevi Veri Merkezlerinde bulunan aktif cihazlara enerji sağlamak olan ve opsiyonel olarak ampermetre ile cihaz üzerinden enerji izlemesi sağlanabilen Basic PDU’lar, veri merkezleri ve sistem odaları için profesyonel donanımlardır. Basic PDU’nun, çoklu prizden farkı en başta girişlerin c13-c14 kablolardan oluşması ve Veri Merkezi ve IT odalarında bulunan kritik ekipmanların akımdan korunmasını sağlayıcı dalgalanmayı bastırıcı donanımlar içermesidir. Bunun yanı sıra opsiyonel olarak hidrolik manyetik ya da termal devre kesiciler ile donatılabilen Basic PDU, harici ve dahili kilitli prizler sayesinde insan hatasından kaynaklanabilecek arızaların önüne geçmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra sahip olduğu renkl seçenekleriyle sunucu odasının karmaşıklığını minimalize etmek ve kablo organizasyonunu kolaylaştırmak adına renkli giriş ve çıkışlara sahiptir. Opsiyonel olarak üzerine LCD ekran entegre edilerek cihaz üstünden ölçüm yapılabilmektedir. Entegre ekran hotswap özelliği sayesinde cihaz üzerinden enerji geçerken arıza durumunda değiştirilebilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu tarz Basic PDU’lar genellikle daha küçük çaplı ve veri işlenmesi minimal düzeyde olan veri merkezleri ve IT odaları için idealdir.

PDU’ların bir diğer çeşidi ise IP PDU’lardır. IP PDU’lar kendi içerisinde 4 gruba ayrılmaktadır bunlar; Metered IP PDU, Metered & Switched IP PDU, Outlet Metered IP PDU ve Outlet Metered & Switched IP PDU’dur.

Exagate ürün ailesinin sahip olduğu IP PDU’ların en büyük avantajı güç sarfiyatını ölçebilmesi ve ardından sahip olduğu gömülü linux yazılımıyla bu veriyi kullanıcının okuyabileceği bir şekilde anlamlandırabilmesidir. Sahip olduğu gelişmiş kullanıcı arayüzü sayesinde ölçülen değerlerini kullanıcıya watt, amperaj ve akım, frekans, aktif güç, gerçek güç, enerji(kWh) ve güç faktörü olarak yansıtabilmektedir. IP PDU’ların sahip olduğu %1 hassiyetteki ölçüm yapabilme ve dayanıklı 56×56 kasası ile birlikte 60° C’a kadar eksiksiz enerji sunabilmektedir. Hotswap özelliği sayesinde cihaz üzerinden enerji gerçeken entegre ekran değiştirilebilmektedir. Sahip olduğu harici ve dahili priz kilitleme özelliği sayesinde güvenlik sağlamaktadır. IP PDU’lara ihtiyaç durumunda; duman, nem , sıcaklık, hava akışı vb. 4 adede kadar sensör bağlanabilmektedir. IP PDU’lar genellikle üst seviye veri merkezleri sahipleri tarafından için tercih edilmektedir. Sahip oldukları veri toplama ve işleme özelliği sayesinde hem IT ekipmanlarının işlevselliğini sağlarken hemde güç sarfiyatını ölçerek daha kavramsal bir raporlama seçeneği sunmaktadır.